حساسیت دارویی را جدی بگیریم!

حساسیت دارویی را جدی بگیریم!

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: حساسیت یا آلرژی دارویی واکنش غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن نسبت به داروست و هر داروی بدون نسخه، نسخه ای، گیاهی یا حتی مواد جانبی موجود در فرآورده دارویی قادر به ایجاد حساسیت هستند.
دکتر فاطمه دستغیب با بیان اینکه خطر آلرژی به بعضی دارو‌های خاص، بیشتر است، افزود: حساسیت دارویی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به دارو واکنش داده و به عنوان یک عامل خارجی با آن مبارزه می‌کند.


دستغیب با اشاره به وجود انواع مختلفی از حساسیت دارویی با شدت‌های متفاوت، گفت: موارد جدی، اغلب در عرض یک ساعت پس از مصرف دارو رخ می‌دهد، اما واکنش‌های معمول، به ویژه بثورات پوستی، ممکن است ساعت ها، روز‌ها یا چند هفته بعد از مصرف رخ دهد
دکتر دستغیب شایع‌ترین نشانه‌ها را بثورات پوستی، کهیر، خارش، تب، تورم، کوتاه شدن تنفس، خس خس سینه، آبریزش بینی، التهاب و قرمزی چشم، تهوع، استفراغ، درد شکم و در موارد شدید نیز مشکل تنفسی و کاهش فشار خون اعلام کرد.
وی ادامه داد: این علائم ممکن است با مصرف بعضی از دارو‌ها از جمله آنتی بیوتیک‌ها مانند “پنی سیلین”، دارو‌های ضد درد مانند “آسپرین” و دارو‌های شیمی درمانی، بیشتر بروز می‌یابد.
کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: در صورت بروز واکنش شدید، باید فرد به بیمارستان منتقل شود و در موارد ملایم ممکن است آنتی هیستامین‌ها برای از بین بردن علائم خفیف مانند بثورات و خارش تجویز شوند.
وی در مقایسه آلرژی دارویی و عارضه جانبی دارو گفت: عارضه جانبی یک واکنش احتمالی شناخته شده است که در برچسب دارویی آمده است و می‌تواند در هر کسی که به اندازه کافی از دارو مصرف کرده باشد اتفاق بیفتد، اما آلرژی‌های دارویی تنها تعداد کمی از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *